Hrad Střekov

Kolej Jinak - Hrad Střekov

9 min autem / 54 min pěšky

Střekov je zřícenina hradu ze 14. století tyčící se 100 metrů nad Labem, odkud je nádherný výhled na celé Ústí nad Labem. V obranných zdech hradu můžete z jednoho bodu najít šest dělových kulí generála Laudona, kdo je prý najde, do šesti dnů se mu splní přání! Tak neváhejte! Zkouškové už je za dveřmi a štěstí se bude hodit!

Pokud by vám v těchto dnech došla inspirace, můžete zkusit techniku skladatele Richarda Wagnera, který na hradě pobýval v polovině 19. století. Zabalil se prý v noci při úplňku do bílého prostěradla a procházel se po hradě. Nakonec složil významnou báseň, která se stala základem pro libreto! A nejen Richard Wagner, ale i další našli své múzy na hradě. Karel Hynek Mácha, malíři Gustav Doerell a Adrian Ludwig Richter, který dokonce zříceninu zvěčnil v jednom ze svých obrazů – originál dnes najdeme v Drážďanské galerii.

Oficiální prohlídka je sice přes zimu uzavřena, ale můžete si domluvit individuální prohlídku na webu, dokonce i noční! Výborný tip na rande pro odvážlivce.

Přejít na web >